The 25th Annual Monterey County History Day was held March 7th at Los Arboles Middle School  

JavaScript is disabled in your browser. Please enable JavaScript or upgrade to a JavaScript-capable browser to properly view this site. Thank you.

Monterey County Office of Education

Leadership, Support and Service to Prepare All Students for Success

Dr. Nancy Kotowski, County Superintendent of Schools

  1. MCOE Closed to the Public May 31st

    Wed May 31, 2017
  2. TOY and CSEY Nominees and Award Winners Honored

    Thu May 18, 2017
  3. California's New School Accountability Dashboard

    Tue Mar 14, 2017
  4. Learn How to Become a Teacher

    Mon Mar 13, 2017
  5. 2017 Countywide Spelling Bee Results 

    Mon Mar 6, 2017

25th Annual Monterey County History Day 

History Day 1.jpg

The 25th Annual History Day, sponsored by Lyceum of Monterey County and the Monterey County Office of Education, was held March 7th at Los Arboles Middle School and produced an impressive array of papers, posters, exhibits, performances, documentaries and websites based on the theme, “Leadership and Legacy in History.”  

Students representing All Saints’ Day School, the International School of Monterey, Los Arboles Middle School, Seaside Middle School, Stevenson School and York School participated.

The following students will represent Monterey County at the State Finals in Rocklin, CA, on May 8-9, 2015.

Junior Historical Papers:

County Winners: Dominic Encerti – The Freemasons and Their Contributions to Society; Nora Butler – Best Work of the Century, the Nakaz of Catherine the Great.

Honorable Mention: Chloe Scheid – In the Face of Discrimination, the Poetic Influence of Langston Hughes.

Junior Group Performance:

County Winners: Gabriella Gallo-Rodriguez, Tara Smith and Gabriella Flanders – Julia Morgan, Leader for Women in the Workplace and Her Legacy in American Architecture.

Junior Individual Websites:

County Winners: Gwyneth Rider – Anna Pavlova; India Gonzales – Alan Turing.

Honorable Mention: Sophia Herro – Alice Waters.

Junior Group Websites:

County Winners: Mariana Rico, Karle Reyes and Hoan Le – The Beatles; Connor Adams and Ryan Nielsen – Steve Jobs, Innovating Engineer.

Honorable Mention: Angelica De Guzman, Sabria Henry-Hunter – Dolores Huerta Leader with a Legacy.

Junior Individual Documentaries:

County Winners: Noah Conklin – Queen Lili’uokalani; Grace Deakyne – August Piccard, Leadership and Legacy on Land and Sea.

Honorable Mention:

Alyssa Stegall – Leadership and Legacy of Kim Il Sung.

Junior Group Documentaries:

County Winners: Susanna Hoffman and Ellie Yamashita – Julia Morgan; Stefan Hubrich, Chase McCrystal and Jesse Ruediger – Shakespeare.

Honorable Mention: Margo Ezcurra and Anna Wheat – Julie Packard- Driving Force for Ocean Conservation.

Junior Individual Exhibits:

County Winners: Matthew Galloway – Marie Curie; Emily Hansen – Martha Graham, Leadership in Dance and a Legacy of Beauty.

Honorable Mention: Mariah Trinity – Why We Still Read Mark Twain.

Junior Group Exhibits:

County Winners: Julia Sexton and Tess Franscioni – Diana, Princess of Wales: The Legacy She Left and the Leader She Was; Samantha Hiura, Maeve O’Connor, and Jesse Merenda – Coco Chanel.